Co to jest kabardyński (definicja)?


Definicja

Kabardyński - język i kultura

Kabardyński to język należący do grupy języków kaukaskich. Jest on używany przez ludność Kabardyjczyków, którzy zamieszkują głównie północno-zachodnie regiony Kaukazu, w szczególności Kabardię-Balkarię. Język ten jest blisko spokrewniony z językiem czeczeńskim i inguskim, a także z językami awarskim i osetyjskim. Kabardyński jest językiem o bogatej historii i kulturze, która jest nieodłączną częścią tożsamości jego użytkowników.

Historia

Pierwsze wzmianki o języku kabardyńskim pochodzą z XVI wieku, kiedy to został on opisany przez włoskiego podróżnika i badacza G. M. della Valle. W kolejnych wiekach język ten był badany przez różnych językoznawców i etnografów, co przyczyniło się do jego lepszego poznania. W XIX wieku na terenie Kabardy-Balkarii zaczęły powstawać pierwsze szkoły, w których nauczano w języku kabardyńskim. Niestety, w okresie sowieckim język ten został zdegradowany i zastąpiony przez język rosyjski, co doprowadziło do jego stopniowego zaniku. Obecnie kabardyński jest językiem zagrożonym i używa go jedynie około 500 tysięcy osób.

Struktura i cechy języka

Kabardyński jest językiem aglutynacyjnym, co oznacza, że wyrazy są tworzone przez dołączanie do rdzenia różnych przyrostków. W języku tym występuje również bogaty system odmiany czasowników, a także liczne formy gramatyczne, które wyrażają różne znaczenia. Kabardyński jest językiem, w którym istnieje wiele dialektów, różniących się między sobą głównie wymową i słownictwem.

Kultura

Język kabardyński jest nieodłączną częścią kultury Kabardyjczyków. Wiele zwyczajów i tradycji jest przekazywanych właśnie w tym języku. Wielu kabardyńskich poetów i pisarzy tworzy w swoim ojczystym języku, co przyczynia się do jego promocji i ochrony. W kulturze kabardyńskiej ważną rolę odgrywa również muzyka, w której teksty piosenek są zazwyczaj w języku kabardyńskim.

Zagrożenie i działania na rzecz ochrony języka

Niestety, język kabardyński jest obecnie zagrożony wymarciem. Wpływ na to ma przede wszystkim dominacja języka rosyjskiego, a także brak działań na rzecz jego ochrony i promocji. Jednakże istnieją organizacje i instytucje, które podejmują działania na rzecz ochrony języka kabardyńskiego. W Kabardzie-Balkarii funkcjonują szkoły, w których nauczane są przedmioty w języku kabardyńskim, a także wydawane są książki i czasopisma w tym języku. Ponadto, organizowane są również różnego rodzaju festiwale i koncerty, na których promowana jest kabardyńska kultura i język. Dzięki tym działaniom, istnieje nadzieja, że język kabardyński przetrwa i będzie mógł być używany przez przyszłe pokolenia.

Czy wiesz już co to jest kabardyński?

Inne definicje:

Hadziacz
(...) miejsce bitwa pomiędzy wojskami szwedzkimi a rosyjskimi, a w 1768 roku Hadiacz został splądrowany przez wojska rosyjskie. W XIX wieku miasto rozwijało się jako ośrodek przemysłowy, jednak w czasie II wojny światowej zostało zniszczone w wyniku działań wojennych.Zabytki i atrakcje turystyczneW Hadiaczu znajduje się kilka ciekawych zabytków, które przyciągają turystów. Jednym z nich jest zamek Zbaraskich z XVI wieku, który został zbudowany na planie kwadratu i otoczony fosą. W mieście można również zobaczyć (...)

ichtiopatologią
(...) bezpiecznego i wysokiej jakości pożywienia. Ponadto, badania z zakresu ichtiopatologii są istotne dla ochrony dzikich populacji ryb i zachowania równowagi ekosystemów wodnych.

idiomeleonów
(...) idiomeleon jest uważany za synonim słowa "idiom", czyli zwrotu lub wyrażenia charakterystycznego dla danego języka lub dialektu. Jednakże nie jest to jedyna interpretacja tego słowa.W niektórych kręgach językoznawczych idiomeleony są traktowane jako odmiana słowa "idiom", które oznacza "wyrażenie idiomatyczne". Jest to związane z faktem, że słowo "idiom" pochodzi od greckiego słowa "idioma", które oznacza "indywidualne wyrażenie". W takim ujęciu idiomeleon jest pojęciem bliższym znaczeniowo słowu "idiom" (...)

sadeckich
(...) opisania specyficznego akcentu lub sposobu mówienia, charakterystycznego dla mieszkańców Sądecczyzny. Wśród produktów "sadeckich" warto wymienić również regionalne potrawy, które są wyjątkowym połączeniem smaków i aromatów. Do najbardziej znanych należą m.in. oscypek, bryndza czy kiełbasa żywiecka. Te specjały są nie tylko smaczne, ale również odzwierciedlają bogactwo kulturowe i tradycje regionu Sądecczyzny. Podsumowując, słowo "sadeckich" jest odmianą słowa Sadecki, które odnosi się do regionu Sądecczyzny, (...)

talmudysta
(...) purysta lub legalista. Oznacza to, że jest on bardzo dogmatyczny i nie uznaje żadnych odstępstw od ustalonych norm. Talmudysta kładzie duży nacisk na przestrzeganie wszystkich praw i nakazów religijnych, często nawet tych, które mogą być trudne do zrealizowania w codziennym życiu.Znawca praw judaizmuW dosłownym znaczeniu, talmudysta jest osobą, która posiada głęboką wiedzę na temat praw judaizmu. Jest to osoba, która studiuje i interpretuje teksty religijne, przestrzega tradycji i stara się żyć zgodnie (...)

jadącemu
(...) "jechać". Jest to wyraz, którym określamy czynność przemieszczania się z jednego miejsca do drugiego, zazwyczaj za pomocą jakiegoś środka transportu, takiego jak samochód, pociąg, rower czy też pieszo. Można także użyć tego wyrazu w odniesieniu do czynności wykonywanej przez pojazd lub zwierzę, które porusza się z pewną prędkością.Wyraz "jadący" jest bardzo wszechstronny i może mieć różne znaczenia w zależności od kontekstu. Może oznaczać zarówno rzeczywiste przemieszczanie się w przestrzeni, jak i poruszanie (...)

Gajecki
(...) była związana z leśnictwem.Rodziny GajeckichW Polsce istnieje wiele rodzin o nazwisku Gajecki, jednak najwięcej z nich zamieszkuje w województwach mazowieckim, łódzkim i wielkopolskim. Wiele z tych rodzin posiada wspólne korzenie, jednak z biegiem czasu rozproszyły się po różnych regionach kraju.Znane osoby noszące nazwisko GajeckiW historii Polski możemy wyróżnić kilka znanych postaci o nazwisku Gajecki. Jedną z nich jest Józef Gajecki (1891-1940) - polski działacz niepodległościowy, żołnierz Legionów (...)

dakkijek
(...) jest charakterystyczna dla kultury żydowskiej.Pierwotnie dakkijka była rodzajem skrzypiec, ale z czasem stała się odrębnym instrumentem. Dakkijek jest wykonany z drewna i posiada podobną budowę do skrzypiec. Ma on jednak mniejsze rozmiary i wydaje odmienny dźwięk. Charakterystyczne dla niego jest również zastosowanie skali muzycznej klezmerskiej, która jest nieco odmienna od tradycyjnej skali.Dakkijek jest instrumentem melodyjnym, co oznacza, że jest wykorzystywany do grania melodii. Jest to jeden z głównych (...)